Kolektor słoneczny nadążny z lustrami

Początkowo miałem zbudować go samodzielnie ale z braku czasu zakupiłem "górę" czyli rury z lustrami + rama aluminiowa, system śledzenia, siłownik góra/dół. Producentem tej cześci jest firma Elfran z Nowego Targu (pozdrawiam Właściciela). Dolna część czyli rama i słup nośny, kołnierze, naped do obracania- motoreduktor, łożysko wieńcowe, krańcówki, podłączenie elektryczne + hydrauliczne dorobiłem we własnym zakresie.

Kolektor składa się z 10 rur prożniowych z lustrami, szerokosc 4m wysokosc 1,8m, powierzchnia całkowita 6,72m2, czynna 6,48m2, powierzchnia absorbera 2,58m2. Kolektor współpracuje z buforem wodnym (spawanym na wymiar- 2 weżownice, grzałki 230V, grzałki 48V)o pojemności 1600L, zaspokaja 100% CWU w miesiącach kwiecień- pażdziernik (5 osób- brak instalacji gazowej) oraz wspomaga CO (kominek na pellet 10kW). Duza zaleta tego kolektora to brak przegrzewu- w razie braku odbioru ciepła powraca w pozycję wyjsciową (posiada czujniki temperatur i przy 99stopniach następuje odwrót). Jednak z tego praktycznie nie korzystam gdyż nadmiar mocy w upalne lato kierowany jest w bufor ziemny (rurki od podłogówki zakopane w ziemi pod domem odbierają nadmiar ciepła z dolnej cześci zbiornika co pozwala dogrzać grunt z 8 stopni na 18-19stopni a w zimie następuje powolne ochładzanie (mniejsze straty ciepła do gruntu).
Grupa pompowa jest wyposażona w przepływomierz więc jesli chodzi o uzysk cieplny to wygląda to tak (montaż marzec 2015):
  • rok 2015 3225 kWh
  • rok 2016 3858 kWh
  • rok 2017 3685 kWh
  • rok 2018 3979 kWh
  • rok 2019 3993 kWh


  • W słoneczny dzień bez problemu kolektor daje 3-3,2kW a przy super przejrzystości powietrza (najczęsciej wczesna wiosna) bywało 3,8-4kW.
    Z funkcji dodatkowych wykorzystując tryb spania (powrót na wschód i spoczynek w pozycji poziomej- duza odpornosc na wiatr) można kolektor położyć "zdalnie" wykorzystujac jakiś system sterowania (rozwarcie/zwarcie obwodu powoduje wejście w tryb spoczynek). To akurat realizuje lan kontroler (z aplikacji na telefonie).
    Cały proces ładowania/rozładowania bufora nadzoruje scada i kilkanascie czujników w buforze (ale to juz cały odrębny system do wizualizacji- kolektor bez tego pracuje normalnie). Ze scady dostaje powiadomienia na telefon min o przekroczeniu temperatur, silnym wietrze (wiatromierz), wychłodzeniu zbiornika itp. Podsumowując: przez 5 lat kolektor wygenerował prawie 20MWh energii cieplnej co odpowiada ok 4,5 tony pelletu dobrej jakości. ###################################################


    H-rotor 3kW



    Tracker PV 4kW